تبلیغات
بسیجی واقعی - اگر مسافر جنوبی بخون!

ما در جنگ برای یك لحظه هم نادم و پشیمان از عملكرد خود نیستیم. امام خمینی(ره) 67/12/3

اگر مسافر جنوبی بخون!

نویسنده :ام صدرا
تاریخ:چهارشنبه 2 فروردین 1391-ساعت 07 و 27 دقیقه و 57 ثانیه

سال نو مبارك. هرچی آرزوی خوبه برای دوست و غیر دوست،آشنا و غیر آشنا

منبع مطلبی كه ملاحظه می كنید نشریه تخصصی مهدویت به نام ساعت صفر است كه بنده چند صفحه ای از آن را در اختیار دارم.

این را گفتم كه یك وقت فكر نكنید سرقت ادبی صورت گرفته نویسنده جفتش یكیه.


تعطیلات نوروزی و آغاز فصل بهار فرصت مناسبی است برای رفتن به سفر. خیلی‌ها قبل از این‌ كه مسافرت را آغاز كنند از مشخص شدن مكان‌شان در شهر مقصد اطمینان حاصل می‌كنند تا سفر راحتی داشته باشند. به مقصد هم كه می‌رسند در یك مكان مستقر می‌شوند و خلاصه مكان‌های سیاحتی، زیارتی و تفریحی شهر را كه از قبل شناسایی كردند بازدید می‌كندد و برای استراحت به منزل موقت خود برمی‌گردند.

چند سالی است برخی از هم‌میهنان‌مان سفری متفاوت را برای تعطیلات محدود نوروز انتخاب می‌كنند. سفری به استان زیبای خوزستان آن هم نه از نوع سیاحتی‌اش بلكه صرفاً جهت زیارت!

نگاه این مطلب به شما عزیزی است كه سفر زیارتی جنوب و دیدار از مناطق جنگی را برای نوروز انتخاب كرده‌اید. اگر مایلید توصیه‌ها و راهنمایی‌های كاربردی را فبل از حركت بدانید تا آخر مطلب همراهی‌مان كنید.

- فرقی نمی‌كند با چه وسیله‌ای عازم هستید؛ اتوبوس،هواپیما،قطار یا اتومبیل شخصی ، حتی الامكان چمدان‌هایتان را سبك ببندید. یك دست لباس كافی است ،آنجا خیلی نیازی نمی‌بینید كه تیپ خودتان را عوض كنید زیرا تقریباً همه جا خاك است.

- برای سرمای اراك و خرم‌آباد و دوكوهه فقط یك كاپشن یا ژاكت كافی است لباس گرم همراه خود نبرید.

- حتماً چند عدد كنسرو و غذای آماده همراه خود بردارید. هر چقدر هم كه برنامه‌ریزی سفرتان دقیق و منظم باشد ممكن است یكی دو وعده را مجبور شوید در ماشین میل كنید.

- چون موضوع نان مهم و حیاتی است حتماً چند عدد نان همراه خود بردارید. به هرحال شما مسافرتعطیلات نوروزی هستید انتظار نداشته باشید تنور همه نانوایی ها در روزهای تعطیل داغ باشد.

- فراموش نشود كه در این سفر بیشتر از هرجای دیگری نیاز به چادر مسافرتی پیدا خواهید كرد.

- مراقب تمام شدن سوخت خود باشید. جایگاه‌های ‌C.N.G را شناسایی كنید تا خدایی نكرده در جاده بدون سوخت نمانید.

- یادتان باشد دستگاه خودپرداز در مناطق تقریباً نایاب است.

- به محض ورود به استان خوزستان از چادرهای پلیس راه نقشه مناطق عملیاتی را تهیه كنید. از روی نقشه طول مسیررا می توانید حساب كنید و زمان رسیدن به مقصد را تخمین بزنید.

- اگر عزمتان را جزم كردید كه كل مناطق را بازدید كنید مسافرتتان دو هفته‌ای طول می‌كشد ولی ما توصیه می‌كنیم برای این‌كه زیاد خسته نشوید چندتا از مناطق مهم مثل فتح‌المبین، فكه، طلائیه، هویزه، اروند و شلمچه را در اولویت اول بگذارید و بقیه مكان‌ها مثل بستان،سوسنگرد ،چزابه،شرهانی جزیره مینو،دهلاویه،بیمارستان‌های صحرایی، پادگان گلف،سایت 4و5، موزه خرمشهر و مزارهای علی‌بن‌مهزیار، دانیال نبی(س) و سبزقبا را در اولویت دوم و سوم بگذارید تا اگر خسته نبودید و وقت كردید به این مكان‌ها بروید. در عین حال حتی اگر فقط شش مكانی كه اولویت اول بودند را انتخاب كنید تقریباً مناطق شاخص و مهم عملیاتی را بازدید كردید.

- اگر زمان سفرتان كوتاه است و وقتتان كم این توضیح می تواند به شما كمك كند . منطقه عملیاتی شلمچه و طلائیه منهای حال و هوا ،تقریباً شبیه هم است ولی اگر دوست دارید بر روی رمل‌های گرم قدم بزنید فكه را از لیست بازدیدتان حذف نكنید.هویزه غیر از اینكه مزار شهدای عملیات هویزه است می تواند محل استراحت مناسبی حتی در شب برای شما و همراهانتان باشد. اروندكنار نزدیكترین منطقه به مرز است. كنار رود كه بایستید می‌توانید گنبد مسجد فاو را در عراق روبروی خود ببینید. دیگر انتخاب با خودتان است!

- شما برای تعیین محل استقرار دو راه دارید یكی اینكه مكان ثابتی را برای استراحت شب انتخاب كنید، دیگر این‌كه طبق برنامه‌ریزی بازدید مناطق شب را هركجا رسیدید در نزدیك‌ترین شهر مستقر شوید. پیشنهاد ما برای كمتر تلف شدن وقت انتخاب راه دوم است.

- اشتباه نكنید! امكان ندارد كه شما بتوانید شب را در بیابان یا منطقه عملیاتی صبح كنید. پس برنامه خود را طوری تنظیم كنید كه شب در  هویزه،خرمشهر،دوكوهه، شوش، دزفول باشید.

- استانداری هر شهر محلی را برای برپایی چادر مسافرتی شما در نظر گرفته ولی اگر خوابیدن در چادر را مناسب نمی‌بینید می‌توانید به این مكان‌ها سری بزنید؛

- این را باید بدانید كه مناطق عملیاتی كه در مرز قرار دارند مثل فكه و شلمچه و طلائیه، به دلیل تأمین امنیت مسافران حداكثر تا نماز مغرب و عشا پذیرای زائران هستند.

- برای اینكه از بازدید مناطق جا نمانید باید صبح‌ها ساعت 7 قید خواب را بزنید و حركت كنید. فكر خواب بعد از ناهار را هم از سرتان بیرون كنید.

- امسال ستاد مركزی راهیان نور برای اولین بارسامانه‌ای را راه‌اندازی كرده كه مسافرین چند روز قبل از حركت می‌توانند از طریق سایت‌ rahiyannoor.ir و شماره09126540865در این سامانه ثبت‌نام كنند و حداقل یك روز و حداكثر سه روز اختیار سفر خود را به این ستاد بدهند. از خدمات ستاد به زائران اهدا بسته‌های فرهنگی مناسب با خانواده و در اختیار گذاشتن راوی در مناطق و همچنین غرفه برای كودكان و غرفه محصولات فرهنگی می‌باشد.همچنین درشهرهای شوش، خرمشهر و هویزه مكان‌های برای اسكان زائران در نظر گرفته شده.

- اگر مایل بودید خودتان به سفر ادامه بدهید دو مسیر را پیشنهاد می‌كنیم.

مسیر اول- روز اول:  مبدا---- دوكوهه --- اندیمشك---- شوش   

روز دوم:  فتح‌المبین---- فكه--- هویزه

روز سوم: طلائیه---- شلمچه---- اروندكنار---- خرمشهر(احتمالاً ناهار را باید خرمشهر میل كنید)

روز چهارم: اهواز---- شوش--- دوكوهه---- مبدأ

مسیر دوم-

روز اول:  مبدأ---- دوكوهه---- اندیمشك---دزفول

روز دوم: اهواز---اروندكنار---شلمچه---- خرمشهر

روز سوم:  طلائیه---- فكه---شوش

4- فتح‌المبین---- شوش--- دوكوهه--- مبدأ

- برای تهیه سوغات می‌توانید به بازار محلی خرمشهر و دزفول سری بزنید. انواع و اقسام خرما را می‌توانید از آنجا تهیه كنید.دزفول هم ارده و شیره خرما و نان محلی خوبی دارد.

- به دلیل فشرده بودن زمان بازدید مطمئن باشید از یاد می برید كه چه مكان‌هایی را بازدید كردید برای جلوگیری از فراموشی یك دفترچه یادداشت كوچك می تواند به شما كمك كند.

امیدواریم سفر خوب با دستاوردهای معنوی قسمتتان بشود. سلام ما را هم به شهدا برسانید.

 

 نوع مطلب : مسائل روز